• os. Bolesława Chrobrego 25, 60-681 Poznań

System Powiadamiania Ratunkowego w Polsce – z czym to się je.

Zapewne niejeden z nas w ciągu życia znalazł się w podbramkowej sytuacji, gdzie trzeba było zacząć działać, a w głowie tylko jedna wielka pustka. Najczęściej jedną z pierwszych myśli jest możliwość skorzystania z pomocy poprzez numer alarmowy. Słysząc to hasło, w głowie każdego z nas powinna zagościć jedna myśl- 112!


Czym właściwie jest numer alarmowy? Jak to się dzieje, że on działa? Jak postępować wybierając te magiczne trzy cyfry?
Zapraszamy do artykułu.

 

Co to jest System Powiadamiania Ratunkowego?

Jest to przedsięwzięcie, które na terenie naszego kraju odpowiada za obsługę zgłoszeń alarmowych. Aby móc powiedzieć o całym systemie musimy wymienić jego kilka elementów:

  • Numer Alarmowy,
    - Centrum Powiadamiania Ratunkowego (CPR),
    - Służby ratunkowe,
    - Technologia komunikacyjna,
    - Procedury i protokoły.

    Numer Alarmowy

    Numer alarmowy to specjalny, krótki, łatwy do zapamiętania, dostępny publicznie numer telefonu służący do zgłaszania sytuacji nagłych, wypadków, zagrożenia życia, czy potrzeby uzyskania pomocy w sytuacjach awaryjnych. Umożliwia on szybkie i skuteczne kontaktowanie się ze służbami ratunkowymi lub organami ścigania. Jest kluczowy do zapewnienia bezpieczeństwa publicznego. Wybierając numer alarmowy na terenie naszego kraju dodzwonimy się do Centrum Powiadamiania Ratunkowego.

    112 - Najbardziej rozpowszechniony, najbardziej znany numer alarmowy. Obowiązuje na terenie Polski oraz jest akceptowalny w wielu krajach Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii czy Kanadzie. Dzwoniąc pod niego uzyskacie pomoc w każdym aspekcie.

    999 - Numer do Państwowego Ratownictwa Medycznego – w tym przypadku dodzwonimy się bezpośrednio do dyspozytora medycznego (więcej na ten temat w kolejnym artykule).

    Do niedawna obowiązywały jeszcze numery 997 oraz 998. Ciekawostką jest, że wybierając te numery nie dodzwonimy się już bezpośrednio do Policji czy Straży Pożarnej, a zostaniemy przekierowani na numer 112.

     

    Centrum Powiadamiania Ratunkowego

                    Najzwyczajniej w świecie jest to budynek. Ale to w tym budynku dzieje się magia.
    W Centrum Powiadamiania Ratunkowego jest obecna cała infrastruktura, potrzebne pomieszczenia, systemy telekomunikacyjne, sprzęty, które obsługiwane są przez ludzi nazywanych Operatorami Numeru Alarmowego. W CPR odbiera się połączenia telefoniczne lub inne zgłoszenia od osób, które potrzebują pomocy w sytuacjach nagłych, np. wypadki samochodowe, zachorowania, pożary, przestępstwa, zaginięcia i wiele, wiele innych. 

                    Kolejnym hasłem związanym z CPR to „zastępowalność”

    W czasie trwania pracy operatorów może dojść do sytuacji, w której każdy z pracowników danego rejonu będzie zajęty rozmową z osobą wzywającą, co wtedy? W takich sytuacjach mówimy o zastępowalności.

    Polega ona na tym, że dzwoniąc z jakiegokolwiek miejsca w Polsce, gdy nie ma możliwości dodzwonić się do lokalnego operatora, żeby nie czekać w nieskończoność na obsługę, nasze połączenie zostanie przekierowane do pierwszego wolnego operatora w kraju i dzięki temu zostanie ono bez zbędnej zwłoki odebrane. Każdy pracownik ma obowiązek obsłużyć zgłoszenie według ściśle ustalonych zasad, procedur i wytycznych. W związku z tym nie musimy się obawiać, że wystąpią jakieś trudności, ponieważ każdy z pracowników CPR jest wyszkolony w ten sam sposób i operuje na tych samych procedurach.

     

    Operator Numeru Alarmowego

    Jest to personel pracujący w Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Są odpowiedzialni za odbieranie, obsługę zgłoszeń alarmowych. Działają przy połączeniach telefonicznych, wiadomościach tekstowych, automatycznych zgłoszeniach z systemu eCall. Oceniają, przetwarzają informację od zgłaszających, określają rodzaj sytuacji, decydują które służby ratunkowe powinny zostać zadysponowane. Współpracują z różnymi instytucjami, w pewnym sensie koordynują działania na mapie rejonu, w którym działają.

    Aby zostać operatorem numeru alarmowego w Polsce, należy spełnić kilka ustawowo określonych wymagań.

    1. Posiadać co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe.
    2. Posługiwać się co najmniej jednym językiem obcym w stopniu komunikatywnym.
    3. Ukończyć szkolenie operatorów numerów alarmowych, zdać egzamin z części teoretycznej i z części praktycznej.

     

     

    Na czym polega ich szkolenie?

     

    Szkolenie operatorów numerów alarmowych:

    Aby przystąpić do pracy na stanowisku operatora numerów alarmowych, kandydat musi odbyć podstawowe szkolenie teoretyczne i praktyczne m. in. z zakresu:

                    1. organizacji i działania systemu powiadamiania ratunkowego,

    2. procedur odbioru zgłoszeń alarmowych, 

    3. organizacji i działania krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego,

    4. organizacji i działania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne,

    5. bezpieczeństwa i porządku publicznego,

    6. psychologii działań ratowniczych,

    7. zasad udzielania pierwszej pomocy,

    8. obsługi systemów teleinformatycznych służących do wspomagania działań ratowniczych.

     

    Szkolenie to trwa co najmniej 70 godzin, w tym 30 godzin zajęć teoretycznych i co najmniej 40 godzin zajęć praktycznych, jest zakończone egzaminem. Osoba, która ukończyła szkolenie ONA i zdała egzamin z wynikiem pozytywnym, otrzymuje certyfikat operatora numerów alarmowych, ważny przez 3 lata.

     

    Służby Ratunkowe

     

    Najczęściej myślimy i mówimy o Policji, Straży Pożarnej, Państwowym Ratownictwie Medycznym, ale w całym kraju jest więcej dobrych osób, które chcą udzielać nam pomocy.

     

    Są to takie służby jak:

    GOPR - Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe,

    TOPR – Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe,

    WOPR – Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe,

    SAR- Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa,

    Pogotowie Gazowe,

    Pogotowie Energetyczne,

    Straż Miejska.

    Najprościej mówiąc są to wszystkie instytucje, które pomimo przeciwności losu będą pędzić osobom poszkodowanym na ratunek.

     

     

    Technologia komunikacyjna

     

    Pracownicy CPR korzystają z różnych technologii, takich jak telefonia komórkowa, łączność radiowa, systemy monitorowania, systemy GPS lokalizujące przybliżony miejsce osoby dzwoniącej.

     

    Procedury i protokoły

     

    Cały system powiadamiania ratunkowego, obsługa zgłoszeń opiera się na wielu procedurach i wytycznych. Dzięki temu dzwoniąc z jakiegokolwiek miejsca w kraju, do nieważne którego operatora, zawsze będziemy obsłużeni podobnie. Do takiego postępowania pracownicy są zobowiązani przez opracowane i wprowadzone wytyczne, procedury i protokoły postępowania przypisane do różnych zdarzeń.

     
Z nami uratujesz życie!
Z nami uratujesz świat 😉