• os. Bolesława Chrobrego 25, 60-681 Poznań

Oparzenia jak sobie z nimi radzić

Cześć!

Chcielibyśmy przybliżyć wam temat oparzeń. 
Na pewno każdy z Was był kiedyś w sytuacji, kiedy my sami lub osoba trzecia doznała oparzenia. 

Co to w ogóle jest oparzenia? 

Oparzenie to uszkodzenie tkanek ciała spowodowane działaniem:
- wysokiej temperatury,
- substancji chemicznych,
- promieniowania lub innych czynników,


Najczęstszym powodem oparzeń są gorące substancje, takie jak:
- woda,
- para,
- olej,
- gorące powietrze,


Ale mogą również wystąpić na skutek kontaktu z:
- gorącymi przedmiotami,
- substancjami chemicznymi,
- promieniowaniem słonecznym,
- elektrycznością,

Jak dzielimy oparzenia?

- Oparzenia pierwszego stopnia: Dotykają jedynie naskórka (górna warstwa skóry). Objawiają się zaczerwienieniem, lekkim bólem i obrzękiem.

- Oparzenia drugiego stopnia: Obejmują warstwę naskórka i częściowo skórę właściwą. Charakteryzują się pęcherzami, silniejszym bólem i obrzękiem.

- Oparzenia trzeciego stopnia: Obejmują całą grubość skóry i mogą dotykać tkanki podskórnej. Skóra staje się sucha, zdeformowana, a obszar oparzenia może być bezbolesny ze względu na zniszczenie zakończeń nerwowych.

- Oparzenia czwartego stopnia: Dotykają nie tylko skórę, ale także tkanki głębiej, takie jak mięśnie, kości czy narządy wewnętrzne.

 

Jak radzić sobie z oparzeniem, ogólny schemat postępowania.

  1. Pozbądź się czynnika, który powoduje oparzenie.
  2. Jeśli była to para lub ciecz pozbądź się odzieży z miejsca obrażeń,
    - Pamiętaj odzież usuwamy tylko wtedy jeśli jest to możliwe, nie rób tego na siłę, nie odrywaj przyklejonych elementów aby nie spowodować większych obrażeń!
  3. Schładzaj miejsce obrażeń pod bieżącą, chłodną wodą. Europejska Rada Resuscytacji zaleca aby schładzanie trwało ok 20 min. 
    - Temperatura wody jest odpowiednia jeśli nie powoduje dodatkowego bólu, czyli jeśli użyjemy za ciepłej pojawi się ból w postaci pieczenia, a gdy woda będzie za zimna  to ból będzie o innym charakterze. 
    To jest też dobry moment aby pozbyć się biżuterii. 
  4. Zabezpiecz miejsce oparzenia, użyj do tego opatrunków hydrożelowych przeznaczonych do zabezpieczania oparzeń. W przypadku braku opatrunków hydrożelowych zabezpiecz miejsce obrażenia czystym materiałem opatrunkowym. Nie stosuj kremów, maści i innych substancji.
  5. Jeśli dolegliwości bólowe są silne zastosuj lek przeciwbólowy w postaci ogólnodostępnych środków przeciwbólowych zgodnie z ulotką producenta. 
  6. Skontaktuj się z lekarzem rodzinnym lub udaj się na szpitalny oddział ratunkowy. W przypadku rozległych obrażeń zadzwoń pod nr alarmowy 999.

    Pamiętaj!

Podczas schładzania tkanek skórnych obniżamy ich temperaturę, dodając do tego sytuację urazową nasz organizm będzie miał zaburzony mechanizm termoregulacji dlatego też zapewnij osobie poszkodowanej komfort termiczny. Odpowiednio reaguj na jego samopoczucie oraz uwagi. 

Pamiętaj, że postępowanie z oparzeniem może się różnić w zależności od konkretnych okoliczności i stopnia oparzenia. W każdym przypadku najważniejsze jest jak najszybsze uzyskanie pomocy medycznej, zwłaszcza w sytuacjach, które wymagają bardziej zaawansowanego leczenia.

 

 

 

Z nami uratujesz życie!
Z nami uratujesz świat 😉